Meil on jagamata meeldiv kogemus eelmise aasta sügisest. Kalamaja südames Tööstuse tänaval teostasime korteri täieliku renoveerimise - "musta karbi" staadiumist kuni lõppviimistluseni. Kuna objekt meile meeldis - nii töö, tulemus kui ka tore pererahvas - ning kasutatud sai nii mõndagi uut lahendust, siis otsustasime siinkohal valminust rohkem kirjutada.

Tööstuse 29 hoone rekonstrueeris OÜ Perton Ehitus. Meie poolt viimistletud läbi kahe korruse ulatuv korter on kauni vaatega õunapuuaiaga hoovile. Omaniku soov oli, et kasutaksime ehitus- ja viimistlustöödel võimalikult palju naturaalset ja vana ehk taaskasutatud materjali. Nii pakkusime välja rea huvitavaid ning enda jaoks uuenduslikke lahendusi.

Paigaldasime korterisse Lenderi tüüpi majast pärit vana ühemarsilise puittrepi koos käsitsi treitud trepipulkadega ning käsipuudega. Treppi kasutati algselt terpikoja trepina ja see on pärit 20. sajandi alguse eestiaegsest kesklinna majast. Korrastasime kõik detailid ja värvisime õlivärvidega ühtlases valges toonis. Kuna trepp oli väga heas seisus, siis suuremaid puiduplommimisi teha ei tulnud.

Esimese korruse põranda katsime vana 22 cm laiuse ümartapiga põrandalauaga, mis pärit Kalamajas rekonstrueeritava hoone lammutusjääkidest. Eemaldasime põrandalt vanad värvikihid, teostasime peen- ja jämelihvi ning õlitasime naturaalse põrandaõliga.

Huvitava lahenduse said kogu korteri aknalauad, mida tegime vanast 75 mm paksusest Tallinna tüüpi hoone seinaplangust. Massiivsed ja naturaalse õliga viimistletud aknalauad andsid lihtsale viimistluslahendusele üsna palju juurde.

Seinte viimistlemiseks kasutasime Põhja-Eesti sinakas-halli savikrohvi, mille krohvisimie pillirooplaadile ja -matile. Elutoa rõhtpalgist seinaosa puhastasime eksponeerimiseks. Kõik seina- ja laepinnad värvisime naturaalses valges toonis kohupiimavärvidega. Niisketes ruumides kasutasime hüdrauliliste lisanditega lubikrohvi ja värviks lubiliimvärvi. Nii dušinurga kui ka sellega piirneva 1,5 m kõrguse seinaosa katsime traditsioonilise Maroko korhvimistehnikaga tadelakt.

Pool aastat hiljem objekti külastades oli seintel märgata konstruktsiooni liikumisest tekkinud pragusid. Põrandalaudade vahed olid osaliselt laiemaks kuivanud. Need on vana hoone ja selle rekonstrueerimisega kaasas käivad nähtused. Naturaalsete materjalide puhul on parandamine lihtne ja jõukohane ka korteri peremehele. Tore, et pererahvas oli teadlik ja sellise olukorraga arvestanud.

Korteri omaniku kommentaar: Olin enne Säästvate Ehituslahendustega kontakti võtmist küsinud pakkumisi neljalt ettevõttelt, kuid tööde keerukuse ja minu standardist väljas olevate soovide tõttu polnud ma ühtegi mõistlikku pakkumist saanud. Esialgu kutsusin SE objektile vaid seinte ja lagede krohvimise arutamiseks, kuid juba viie minutiga oli selge, et SE suudab, oskab ja teab, kuidas selliseid kortereid renoveerida. Geniaalsed lahendused tulid nagu varrukast ja umbes poole tunniga oli renoveerimise täislahenduse kontseptsioon paigas. Eriti vaimustatud olen vanast suurepärases korras trepist, millest ei osanud undki näha, samuti alumise korruse laudpõrandast ja aknalaudade lahendusest. Tööde graafik oli pingeline, mehed panustasid palju oma vabast ajast ning lõpetasid tööd kokkulepitud ajal. Koostöö sujus suurepäraselt ja hoolimata pingelisest graafikust on mul sellest perioodist ainult meeldivad mälestused.

Vaata pilte GALERIIST!