Novembri alguses käisime Lõuna-Itaalias - Baris ja Foggias - Elukestva õppe programmi Leonardo da Vinci projekti "Giving Breath To Buildings" teisel kohtumisel. Kohtumise eesmärgiks oli tutvumine Itaalia ökoloogilise ja traditsioonilise ehitusega, samuti jagasime nii meie kui ka Türgi partner infot oma tegevusvaldkondadest.

Itaalia partner Istituto d'Istruzione Superiore "Orazio Notarangelo-Giuseppe Rosati" korraldas Baris ökoehituse teemalise seminari. Meile tehti ettekanne projektist Astonyshine (http://astonyshine.wordpress.com), mis osales Madridis konkursil Solar Decathlon 2012. Tegemist on päikeseküttel toimiva majaga, kus on kasutatud erinevaid energiatõhusaid tehnoloogiaid ja optimaalset disaini. Üks näidismaja oli sinnasamasse Barisse püstitatud, nii et saime seda oma silmaga näha ja käega katsuda. Omalt poolt tegime seminaril ettekande loodusehitusest ja ehitusmaterjalide taaskasutusest Eestis ning Türgi partner - Adiyamani Ülikooli tehnoloogia fakulteet - tutvustas ülikoolis välja töötatud erinevaid päikeseküttel töötavaid masinaid, nagu autod, bussid, linnupeletajad jms.

Järgnevad päevad veetsime Foggias. Itaalia partner korraldas meile kohtumise linnapeaga ja kooli juhtkonnaga, tutvusime kohaliku ajaloo ja kultuuriga (muuseumi külastamine, kontsert muusikakooli õpilaste poolt). Muljetavaldav oli katedraali külastamine - meile võimaldati ligipääsu katusekorrustele, kus saime näha katedraali ajaloolisi puitkonstruktsioone.

Ühe päeva veetsime Alberobellos, mis on tuntud unikaalsete ehitiste poolest, itaalia keeles nimega trullo. Tegemist on hoonetega, mille ehitamisel pole kasutatud mörti ega tsementi - kivid on laotud üksteise peale nii, et need püsivad stabiilsena.

Lisaks kohaliku ehituskunstiga tutvumisele demonstreeriti meile ka kohalikku kokakunsti. Mitmed õhtud olid sisustatud ühiste õhtusöökidega, kus meile pakuti erinevaid pitsasid, pastasid, saiakesi, juuste jms. Partnerkohtumine osutus igati edukaks, saime palju meeldejäävaid kogemusi ja elamusi ning loodame, et saame partneritele nende Eestisse tuleku ajal sama pakkuda.

Vaata pilte GALERIIST!

Teksti sisu eest vastutab avaldaja isiklikult, Euroopa Komisjon ei ole vastutav selle sisu kasutamisest tulenevate tagajärgede eest.