30. aprillil avas Teater NO99 Tallinnas Skoone bastionil Põhuteatri. Nädal varem korraldasime Põhuteatri hoovis savist, liivast ka põhust leiva-pitsaahju meistrikursuse. Koolitajaks oli vaieldamatult Eesti parim savist küttekollete meister ja loodusehitaja Jaanus Viese. Ahju kavandas arhitektuuribüroo Salto.

Looduslikest materjalidest - savist, liivast ja põhust - leiva-pitsaahi annab küpsetistele ainulaadse maitse, sest ahi annab soojust edasi õhusoojuse, põrandakontakti ja seinadesse akumuleerunud soojuskiirguse kaudu. Lisaks juhivad ahju hingavad seinad küpsetisest tuleva niiskuse läbi seina ja vajadusel hoiavad niiskust. Võrdlusena näiteks tavaline elektriga soojenev praeahi küpsetab enamasti vaid soojendatava õhu kaudu ning võib seetõttu liialt kuivatada.

Küpsetusahi on ehitatud, kasutades vaid looduslikke materjale: liiva, savi ja põhku. Ahi koosneb neljast kihist: soojust akumuleeriv tugev saviliiva kiht, konstruktsiooni tugevdav savist, liivast, põhust ehk cobist kiht, põhust ja savipiimast koosnev soojustuskiht ning kanepiluuga savikrohvi viimistluskiht. Pitsaahi on viimistletud musta savivärviga. NB! Ahju varjualuse küljes ripub album fotodega ehitusprotsessist.

Meistrikursusest võtsid osa ka kohviku perenaised Tiina ja Mildred, kes kõiki kultuuri- ja ökoehitushuvilisi maitsvaid küpsetisi proovima kutsuvad.