Jõulupühade ootuses on hea meel meenutada hiliskevadel tehtud Kärdla kiriku restaureerimistöid. Meie osaks kokku kaks aastat kestnud kapitaalremondis oli kiviosa fassaadide taastamine.
Kärdla Ristija Johannese kirik on puidust torniga kivihoone, ehitatud 19. sajandi teisel poolel kalevivabriku tööliste tarbeks. Tõsi, täna nähtav torn lisati hiljem, 1929. aastal. Kirik on tunnistatud kultuurimälestiseks 1999. aastal.

Esmalt eemaldasime lahtise krohvi ja puhastasime fassaadid liivapritsiga, et pind uue krohvi jaoks ette valmistada. Enam niiskiskahjustusi saanud välisnurkades tuli kinnitada lahtised kivid ning uuesti täita vuugid. Keerukamaid tööetappe oli karniiside ja hammasfriisi taastamine. Heas seisukorras osadel tehti vaid lokaalsed parandused, seal (ja aknapaledel) oli võimalik säilitada ka ajaloolist lubikrohvi. Lagunenud lõikudes modelleeriti aga algsega sarnase joonega uus karniis lubikrohvi ja šablooni abil. Käärkamber on ehitatud hoopis vahvärkkonstruktsioonis ning seetõttu tuli puitdetailide katmiseks enne krohvimist kasutada roomatti, teises krohvikihis armeerimisvõrku.

Fassaadipindade põhimaht krohviti mitmes kihis MEISTRI traditsioonilise lubikrohviga ning kaeti lubivärviga. Soklil kasutasime niiskuskoormusele vastupanuvõime tõstmiseks MEISTRI müürimört/lubimört lubikrohvi ning rasvalisandiga lubivärvi.

Käärkambri kaks kivist siseseina puhastasime liivapritsi abil õlivärvist ning viimistlesime MEISTRI struktuurse lubivärviga.

Nüüd on kiriku välisilme taastatud algse viimistlusega sarnaseks.

2021. aasta novembris avalikustati, et Kärdla kirik on nomineeritud kategoorias "Hästi restaureeritud mälestis". Teised nominendid olid Viljandi mõis ja Tori Hobusekasvanduse kompleks, võidu pälvis neist viimane. . Oleme tänulikud sellise tunnustuse eest meie tööle.

Tunnustatavad:

Tiit Harjak Kärdla Kiriku SA-st
Enn Kunila Kärdla Kiriku SA-st
projekteerija Elo Sova ja Kalli Holland Vana Tallinn OÜ-st
restaureerija Haasoja OÜ
restaureerija Säästvad Ehituslahendused OÜ
restauraator Janika Roosa Mööbliorav OÜ-st
muinsuskaitselise järelevalve teostaja P.P. Ehitusjärelevalve OÜ

Kahe aasta jooksul tehtud restaureerimistööd päästsid 19. sajandist pärit Kärdla kiriku lagunemisest. Kirik on saanud uue katuse, põranda ja küttesüsteemi ning selle uksed ja aknad on restaureeritud. Värske ilme on saanud ka hoone interjöör. Hea akustikaga kirikuhoonet saab nüüd kasutada aasta ringi nii jumalakoja kui ka kontserdipaigana. Kärdla kiriku taastamine sai teoks tänu Kärdla Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimehe Enn Kunila lahkele toetusele ja restaureerimist juhtinud koguduse juhatuse esimehe Tiit Harjaku toele.

Rohkem fotosid: https://moodnekodu.delfi.ee/artikkel/95026623/muinsuskaitseameti-aastapreemiate-nominendid-on-selgunud-anna-haal-oma-lemmikutele